Reiki

Japonca bir kelimedir (Reyki okunur).  “Evrensel Yaşam Enerjisi” demektir. Bu enerjiye uyumlanmış bir kişi tarafından ya da bence Anadolu’da bilinen adıyla “el almış” bir kişi tarafından kendine ya da başkalarına aktarılan bir şifa uygulamasıdır.

Kaynağının Tibet olduğu sanılan Reiki, 19.yüzyılda bir Japon Budisti olan Dr. Mikao Usui tarafından yeniden ortaya çıkarılmış ve bir şifa tekniği halinde sunulmuştur.

Usui’nin ölümünden sonra dikilen anıtta yazılanlara göre, Reiki’nin temelini oluşturduğu ileri sürülen enerji, Mikao Usui’ye Kurama Dağında 21 günlüğüne inzivaya çekildiğinde gelmiştir. Bunun gerçekleştiği kesin tarih verilmiyor. Usui, 1922’de bu enerjiyle işleyen şifa tekniklerini uygulamak üzere Tokyo’da bir klinik açmıştır. Bu şifa yöntemlerini Usui yalnızca uygulamakla kalmamış, birçok kişiye de öğretmiştir. Yazılanlara göre Usui, 1923’te Tokyo’ya büyük zarar veren Kanto depremi sırasında insanlara yardım amacıyla çok yoğun çalışmıştır. Yeni klinikler kurmuş, ülkesinin diğer bölgelerine giderek Reiki sistemini tanıtmış ve uygulamıştır. Usui, bu seyahatlerinden biri esnasında, 62 yaşında yaşama veda etmiştir.

Daha sonra William Lee Rand tarafından Tibet şifa yöntemleri ile birleştirilmiş ve Usui/Tibetan Reiki adı ile sisteme dahil olmuştur. Usui/Tibetan Reiki şamanik unsurlar içermektedir.

Hastalıkların çoğunun yaşadığımız duygusal sıkıntılardan kaynaklandığı bir gerçektir. Reiki duygusal sıkıntılarımızın çözülmesine yardımcı olarak pek çok fiziksel hastalığımızı ortadan kaldırabilmektedir. Ancak teşhis için kullanılacak bir araç değildir. Reiki uygulayanlar, daima hastalıkların teşhis ve tedavisi için çağdaş tıbbi yöntemleri önermelidirler.

Reiki, tamamlayıcı bir yöntemdir, şifa sürecini hızlandırır, ağrıları giderir, rahatlatır, kişinin yaşam enerjisini artırır. Ameliyatlardan önce ve sonra kullanıldığında iyileşme sürecini kısaltır. Tüm hastalıkların şifasında tamamlayıcı olarak kullanılır. Kanser, kalp, böbrek hastalıkları vb. buna dahildir. Yeni oluşmuş olan hastalıklar çok çabuk iyileşir, kronikleşmiş yani çok uzun zamandır devam eden hastalıkların iyileşmesi daha uzun zaman alır.

Reiki, olumlu bir enerjidir ve hiçbir yan etkisi, zararı yoktur. Yalnızca Reiki alan kişinin en yüksek hayrı için çalışır. Reiki uygulayıcıları gönül rahatlığıyla her türlü problem için kullanabilirler.

Enerji tek taraflı olarak akar, alan kişinin herhangi bir negatif enerjisinin ya da hastalığının, veren kişiye geçmesi mümkün değildir.

Reiki enerji aktarmak istediğiniz her an harekete geçer. Bu ellerdeki his değişikliğinden kolayca anlaşılabilir.

Şifa vereceğimiz kişinin en yüksek hayrı için şifa bulmasını isteyerek ellerimizi bu kişiye koyduğumuz anda enerji akmaya başlar.

özel bir yetenek gerektirmez, uyumlanan herkes reiki yapabilir,

tamamen pozitiftir,

enerji dengeler,

sezgisel yeteneklerin ortaya çıkmasını sağlar,

var olan hastalıkların iyileşmesinde tamamlayıcıdır,

oluşabilecek olan hastalıklarda koruyucudur,

ağrıları giderir,

sıkıntı, endişe, korku gibi duyguların iyileşmesinde etkilidir,

bağışıklık sistemini güçlendirir,

şifa verilen kişiden negatif etki almak mümkün değildir, tek taraflı olarak akar ve şifa veren kişiyi de şifalandırır,

2. derece reiki ile uzaktan şifa gönderilebildiği gibi olaylara ve ilişkilere de reiki verilebilir.

Reiki her zaman kişinin ve evrenin en yüksek hayrına çalışır.

AŞAMALAR

William Lee Rand’in tüm dünyada uygulanmasını önerdiği şekilde Usui/Tibetan Reiki Eğitimleri aşamaları;

Reiki I. Aşama

Reiki II. Aşama

Reiki ART Aşaması

Reiki Master Aşaması

Eğitmenlik aşaması hariç, diğer aşamaların eğitimleri 1’er günlük eğitimlerdir.

Eğitmenlik (Master seviyesi) Eğitimi 5 günlük bir eğitimdir.

Bu aşamalar birbirlerini tamamlayıcı özelliktedir, herkes tüm derecelerin eğitimini alabilir ya da istediği seviyede eğitimi bırakabilir.