EFT

Türkçesi “Duygusal Özgürleşme Teknikleri” olan bu teknik, akupunktur yöntemine dayanır. Dr. Roger Callahan, klinik psikologdur. 1980 yılında akupunktur noktalarına hafif vuruşlar yaparak iyileşme olabildiğini keşfetmiş ve klasik terapilerin yanında kullanmaya başlamıştır. Daha sonra öğrencilerinden Gary Craig isimli bir mühendis bu yöntemi daha basitleştirip EFT (Emotional Freedom Techniques) adını vermiştir. Gary Craig’in uyguladığı EFT klasik EFT olarak geçmektedir.

Daha sonra Silvia Hartmann tarafından oldukça pratik hale getirilmiş ve değişik pek çok uygulama yöntemi eklenmiştir.

Her türlü duygusal ve fiziksel sorunun çözümünde kullanılabilir. Ayrıca her türlü bağımlılık, korku, endişe, suçluluk gibi olumsuz duygular yok olur ve bu olumsuz duyguların yarattığı olumsuz sonuçlar da ortadan kalkar. Günlük streslerde kullanıldığında olumsuz duygu ertesi güne taşınmaz ve birikmez böylece enerji blokajı oluşmaz.

EFT, parmak uçlarıyla, vücuttaki akupunktur noktalarına hafif vuruşlar yapılarak uygulanır. Olumsuz inançların ve duyguların enerji bedeninde oluşturduğu tıkanıklıklar akupunktur noktalarına uygulanan vuruşlar ile nötr hale getirilir ve olumsuz duygular ortadan kalkar. Daha sonra olumsuz inancın tam tersi olan olumlu inanç aynı yöntem ile yerleştirilir. iyileşme çok kısa sürede gerçekleşir. Kişinin hayatında olumlu yönde bir değişim başlar.

EFT ile sorunların nasıl oluştuğunu ve nasıl çözeceğimizi bulabiliriz. Neredeyse tüm sorunlar için kullanabiliriz.

Şizofreni, bipolar bozukluk ve epilepsi rahatsızlığı olanların seanslardan ve eğitimlerden yararlanmaları ne yazık ki mümkün değil. Bu tür rahatsızlıklarda psikolog ya da psikiyatrist denetiminde EFT ya da diğer enerji çalışmaları yapılması önerilir.