Zihinsel Dönüşüm

Bunca yıllık tecrübem bana her şeyin zihinde olduğunu tekrar tekrar gösterdi. Tüm bilginin insanın kendisinde olduğuna hep inandım. Tüm çalışmalarımı bu yönde yaptım. Hiç bir zaman tek başına beslenme ya da hayat şartları ya da yetiştiriliş biçiminin,  sorunları ya da hastalıkları oluşturduğuna inanmadım / inanamadım. Bu konuda emin olmam için bana gelen pek çok işaret oldu ama bir tane rüyam bana çok net biçimde yolumu gösterdi. Bu işaretleri burada anlatmayacağım tabiki ama elimden geldiğince insanın kendisini nasıl iyileştirdiğini anlatmaya çalışacağım.

Zihinsel dönüşüm ile hem hayatta olmak istediğiniz kişi olabilirsiniz hem de fiziki hastalıklar da iyileşir çünkü olumsuz düşünceler/duygular uzun süre zihinde kaldığında blokaj oluşturur ve blokajlar enerji dengenizi bozduğunda biz fiziksel olarak hasta olursunuz. Zihinsel dönüşümü sağlamanın yolu öncelikle, eskiden (bir dönem, çocukluğunuzda, ya da eski hayatınızda) size iyi gelen fakat artık işlemeyen bir inancınızın farkına varmanızı sağlamaktır. Bu inanç, herhangi bir olumsuz olay karşısında bu olumsuzluğu bir kez daha yaşamamak için aldığınız bir karardır ancak bu kararı sadece o konuda kullanmak yerine genellersiniz ve her duruma uygularsınız. Genellikle Zihinsel olarak yaptığınız budur. Yani ateşe elini soktuktan sonra yanmamak için, ateşe elini sokmama kararı alan bir zihin, bunu sadece bu kadarla bırakırsa kendisini koruyacaktır ve aslında bu doğrudur. Ancak olay yaşandığında bu olayla ilgili sebep sonuç ilişkisi kurulamazsa genellikle ateş yanan odaya girmemek ya da çakmak tutmamak veya ateşi görünce aşırı korkmak gibi bir bilinç gelişir.  Yani oldukça olumsuz bir inanç geliştirilmiştir.

Olumsuz inançlar, bilinçaltı dediğimiz alanda, kesinlikle farkında olmadığımız ama bize ait olan ve farkında olmadığımız halde tüm davranışlarımızı etkileyen zihne ait bir alandadır. Bu alan için, karanlık oda vs. gibi tanımlamalar da yapılır. Biraz dikkatli bir içsel gözlemle ulaşılabilecek bir alandır aslında, ama genellikle bunu yapmak istemezsiniz. Kendimizle yüzleşmek çok zordur çünkü. Olmayan bir işin, yürümeyen ilişkinin, evliliğin, aslında istemediğiniz için olmadığını ve bunun nedenlerini anlamak ve kabul etmek sizi acıtır. Şimdiye kadar bildiğiniz her şeye ters düşmektedir ve doğal olarak kaçarsınız.

Danışanlarımla yaptığım çalışmaların temelini zihinsel dönüşüm çalışması oluşturur. Terapilerde benim desteğim, bu karanlık odayı bir el feneri ile aydınlatmak ve bak buralarda unuttuğun şeyler var demektir. Hatırladığında ise sebep sonuç ilişkisini ya kendisi kurar ya da ben yardımcı olurum. Sebep sonuç ilişkisini kuran zihin rahatlar ve yukarıdaki örneğimizdeki durum için artık “sadece ateşe elimi sokmayacağım ama ateş yanan odada bulunabilirim, bu güvenlidir” kararını verebilir.

Enerji terapilerinde, çeşitli teknikler kullanırım ama bunlar çok iyi birer yardımcıdır. Asıl olan kişinin, şimdiye kadarki inancının artık işe yaramadığını kesin olarak algılamasıdır. Algılamasına yardımcı olurum, -olası- olması gereken yeni inanç için yol gösteririm ve gerisi kendiliğinden gelir. Kişi eskiden bir olay karşısında, olmak istediği kişi gibi ve içinden geldiği gibi davranmaya başladığında beni arar, şaşkınlıkla ve heyecanla anlatır: “Ben eskiden bunu yapamazdım, ya da söyleyemezdim” ve “şimdi çok rahat yaptım ya da söyledim”

4 Eylül 2014
Şebnem Akalın
Reiki Master/ Enerji Terapisti

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s