An’da Kalmak

Hayvanlar sadece saldırı anında adrenalin salgılayıp tehlike geçtiği “an”da kendi hallerine (mesela otlamaya devam ederler) geri dönebilirken biz insanlar her “an” tehlike altındaymışız gibi yaşıyoruz. ruhsal ve bedensel olarak çok yüksek stres taşıyoruz. her “an” bir tehlikeye karşı hazır olmak gerektiği için her “an” tetikteyiz.

“an”da kalmak aslındadoğal olan ve bunu duyarsızlıkolarak algılamayın. Sıkıntıda olanlar için elinizden geleni yapabilir ve yine de siz “an”da yani huzurlu ve sakin kalabilirsiniz.

Huzurlu ve rahat hissediyorsanız tam o sırada “an”dasınız demektir. bu rahat ve huzurlu “an”larınızı, stresli zamanlarınızda hatırlayarak (zihninizde çağırarak) yine “an”a dönebilirsiniz. eğer o “an”da size karşı gerçek bir tehdit yok ise, tam o “an”da fiili bir tehlike yok ise rahat ve huzurlu olmanız doğaldır.

Huzurlu ve rahat “an”ları zihinde çağırırken nefesinize de dikkat edin. Nefesinizi tutuyorsanız (ki; stresliyken nefes tutulur), hemen, doğal nefes alışınıza dönene kadar derin nefesler almaya başlayın.

Huzurlu ve rahat olmak neden mi gerekli? tüm yapmak istediklerinizi gerçekleştirmek için. Genel stres düzeyinizi düşürdüğünüzde siz çok ürekten, yaratıcı, akılcı, neşeli, mutlu, çalışkan olursunuz ve bunun ötesinde iyi olan her ne varsa hepsi

size gelir.

Daha ne olsun…

Şebnem Akalın | Hatırlatıcı

29.07.2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s